Ausstellung

Prüfung

Komentovaná prohlídka výstavy Max Švabinský

JIŽ PROBĚHLO

5

.

12

.

2023

2023

5

12

2023

|

17:00

Keine Artikel gefunden.

Vstupné 40 Kč

Univerzum Max Švabinský (1873–1962). Výstavou provede její kurátorka za OGV Jana Bojanovská.

kurátorka za KGVU ve Zlíně: Pavlína Pyšná
kurátorka za OGV v Jihlavě: Jana Bojanovská

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě připravila ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně výstavu Maxe Švabinského, klíčového představitele české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století. Projekt, připomínající 150. výročí narození tohoto všestranného umělce a pedagoga, se zaměřuje na jeho rozsáhlou grafickou tvorbu, která je součástí sbírkových fondů obou galerií.

Koncepce výstavy se soustředí na bohatství jeho grafického projevu, který sleduje v několika tematických celcích. Představeny tak budou Švabinského působivé krajinné celky spolu s velkými oživujícími detaily přírody, podobizny předních kulturních osobností i nejbližších členů rodiny, komorní smyslné výjevy vedle výpravnějších mytologických scén nebo také biblická témata a parafráze básnických sbírek.

Výstava dále přináší rozšiřující pohled na pedagogický přínos Maxe Švabinského, kdy v letech 1910 až 1928 vedl na pražské Akademii grafickou školu a výrazně ovlivnil další generace nastupujících umělců. Na výstavě jsou proto svými grafickými listy výběrově zastoupeni jeho někdejší studenti, mnozí dnes už etablovaní umělci, např. Cyril Bouda, Koloman Sokol, Miloslav Holý a další.

Vernisáž 23. 11. v 17:00. Výstava potrvá do 4. 2. 2024.

Keine Artikel gefunden.