Judenviertel

Keine Artikel gefunden.

Judenviertel

Židovská
586 01 Jihlava

Öffnungszeiten:

Židovský hřbitov po - pá 8.00 - 17.00

ostatní lokality v centru města volně přístupné

Eintritt:

zdarma

Židé v Jihlavě to neměli lehké, několikrát měli pobyt ve městě zakázán. Jejich synagoga byla za druhé světové války vypleněna a vypálena.

První zmínky o židovském osídlení Jihlavy pochází z poloviny 13. století. Židovská obec se formovala od roku 1345, a to z nařízení Karla IV., aby Jihlavští přijali Židy do města. Ghetto se nacházelo západně od hlavního náměstí. Stála tam synagoga a vedle židovská škola.

Za dob husitských válek se v Jihlavě usadili Židé vyhnaní z Rakouska. Jelikož byli ale nařčeni se spolupráce s husity, byli vypovězeni a všechen majetek museli nechat za hradbami. A i když se do Jihlavy pár rodin opět dostalo, znovu byli vypovězeni. Židé se tam objevovali jen na některých trzích, za což museli platit.

Bydlet a pracovat v Jihlavě mohli Židé ke konci 18. století, i když jim to znemožňovaly stále platící zákazy. Do konce 19. století tam ale bydleli skoro patnáct set židovských obyvatel. Po první světové válce to byla jen už tisícovka. V roce 1939 pak byla synagoga vypálena a později zbourána. Na místě, kde stávala, je dnes Park Gustava Mahlera. Další součástí židovské obce v Jihlavě byly historické židovské domy, jež byly mezi 60. a 70. léty zbourány. Jedinou dochovanou památkou této obce tedy zůstává židovský hřbitov. Tragédii tisíce jihlavských Židů z druhé světové války připomíná památník.

Související akce

Kein Artikel stimmt mit Ihrer Suche überein. Bitte versuchen Sie, den Filter zu löschen und von vorne zu beginnen.

Programy pro školy

Kein Artikel stimmt mit Ihrer Suche überein. Bitte versuchen Sie, den Filter zu löschen und von vorne zu beginnen.

Landkarte